שאלות ותשובות

ממשיכה במסורת שאלות ותשובות..שאלה 1:
אני רואה שאת מלמדת את הילדים שלך בשבועות למידה, איך זה מתבצע? האם הילדים בחינוך ביתי?
אני מנסה לעבוד עם ילדיי אך הם כמעט ולא משתפים פעולה, מעדיפים לעשות דברים אחרים.


תשובה:
יהונתן ומיה נמצאים בבית ספר ובגן חובה ואינם נמצאים בחינוך ביתי. בני הקטן, דור בן השנה, נמצא איתי לאחר שניצלתי הזדמנות שנוצרה בחיי והחלטתי להישאר איתו בבית עד כמה שניתן מהסיבה שלדעתי אין כמו בבית ובמיוחד שיש כל כך הרבה מה לעשות איתו. זו הגשמת חלום בשבילי.

הגדולים אינם בחינוך ביתי, למרות שיש לי משיכה מאוד גדולה לתחום הזה ואני בטוחה שאם היו, היו נהנים מאוד (וגם אני).

כשהתחלתי בשבועות הלמידה עם ילדיי בני היה בעניין ובתי כמעט ולא, הוא שיתף פעולה ובתי נמנעה ולכן החלטתי לשחרר ולא להכריח.
במשך הזמן הדברים השתנו ומיה נהנית מאוד ובוחרת את הנושאים בעצמה. מצד שני יהונתן מצטרף רק כשמדובר בנושאים מאתגרים ומורכבים.


איך זה מתבצע?
תחילה חושבים על רעיון (רצוי לחשוב עם הילדים או לתת להם לבחור מתוך מספר רעיונות) וכותבים אילו נושאים ותתי נושאים הרעיון כולל
בהמשך בונים תוכנית שבועית וכוללים בה תכנים שמספיקים לשבוע (אפשר כמובן לחרוג במידה והילדים מעוניינים) ומקפידים לעשות דבר אחד בלבד ביום, כמובן שדרושה שעה מתאימה לזה ומצב רוח מתאים.

בנושאים מוצלחים מאוד הילדים עשויים לבקש עוד ועוד!
הכי חשוב -  להנגיש ולהתאים את הנושאים לילדים.שאלה 2:

קראתי שכתבת שחשוב לשלב יצירה בשיעורים, האם בכל גיל ומעניין אותי לדעת מדוע זה חשוב לדעתך.

תשובה:
כשאת יוצרת ומאפשרת לילדים ליצור, את למעשה משוחחת איתם בגובה העיניים. היצירה פותחת מחסומים ומאפשרת לילדים להביע את עולמם הפנימי כמעט ללא מחסומים ופחד.
כשהיצירה הופכת לחלק בלתי נפרד מהלמידה ומהיומיום, הם אט אט לומדים להכיר את עצמם, את חבריהם, להיפתח ולאפשר לעצמם להיות מי שהם ללא חומות ומגננות. וכשהם מרגישים מוגנים וטבעיים, רמת המוטיבציה עולה והלמידה הופכת להיות משמעותית.

לא לכולם חיבור לעולם הילדים קל ולכן יש אנשי חינוך שיוכלו להשתמש בכלי זה, ליצירת קשר משמעותי עם הילד/ה.

לגבי הגיל?
כל גיל עם התאמת התכנים.
זה לא חייב להיות ציור יש עוד כל כך הרבה אפשריות: צביעה, פיסול, יצירה בטבע, יצירת לחן, שיר, מנגינה, תיפוף, סיפור, תפירה, סריגה, הדבקות, סיסמאות, ראפ, קומיקס, שרבוט, גינון, המצאה, יזמות, בניית מודלים בתלת מימד עוד