ילד עצמאי


אם אתם רוצים שילדיכם יהיו עצמאיים ובעלי ביטחון עצמי עליכם לספק להם התמודדות עם הלא ידוע. הלא ידוע נמצא בכל מקום: בפעם הראשונה שהם הולכים לחבר, בפעם הראשונה שהם מוזגים מיץ לעצמם, ביום הראשון בגן, בימים בהם הגננת אינה נמצאת, בנסיעה למקום חדש, בחוויות חדשות ובהתמודדות עם רגשות שונים כגון קנאה, כעס, אהבה ועוד.
הלא ידוע הוא עולם שלם המאפשר לילד להתפתח, לצמוח, להתעצם ולפרוח בכוחות עצמו. אם במקביל לחשיפתו המדורגת גם תלמדו אותו לכבד את האחר, לאהוב את הזולת, לתרום, להגן ולפתח אכפתיות וטוב לב כלפי העולם ותושביו, הוא עשוי לגדול ולהפוך למנהיג חיובי.

לפני כשנתיים, בשנתי השנייה להוראה פיתחתי במסגרת בית הספר קורס למחוננים ומצטיינים המאפשר לילדים להתמודד באופן חד שבועי עם הלא ידוע והמופשט.
ההתמודדות אפשרה להם להתנסות בדבר חדש ובעקבות הניסיון, גם לפתח עצמאות, ביטחון עצמי,  תחושת הצלחה וגם כמובן להמציא דבר חדש ולשתפו עם הסביבה.

המצאת המשחק, פיתוחו ויצירתו צריכה להיות נחלת הכלל ולכן בפוסט זה אסביר לכם כיצד מלמדים לייצר משחק. מי שרוצה לנסות, מוזמן!

הקפידו על יום בשבוע, משך שעתיים לכל היותר. הסבירו להם את המשימה: המצאת משחק.


השלב הראשון - חשיפה לעולם המשחק וקבלת השראה -

זהו שלב שיכול להימשך מספר שבועות. בשלב הזה עליכם לחשוף את הילדים לכמה שיותר משחקים מכל הסוגים. (משחקי כדור, משחק חברתי, משחק קופסה, משחק שולחן, משחק דמיוני, משחק לימודי, משחק קלפים..)
הדרך ללמוד משחק היא לשחק בו. התחילו בהסבר כללי על המשחק והוסיפו מידע אישי על יוצר המשחק והמשיכו במשחק עצמו. שם הילד ייפגש עם הלא ידוע. יתכן וילדיכם ילחץ מזה אך אפשרו לו להתמודד תוך מתן עזרה בהדרגה.

הזכירו לו שעליו לחשוב על משחק שברצונו להמציא.


השלב השני- כתיבת המשחק שהגו - 

ישנם ילדים שבמהלך השלב הראשון יחשבו על רעיון וישנם ילדים שלא. אלו שמתקשים יכולים לעבוד עפ״י השיטה הבאה - הכלאה בין שני תחומי דעת. לדוגמה יצירת משחק המשלב ארכאולוגיה ומתמטיקה. 


השלב השלישי - יצירת מודל - 

בשלב זה נותנים לילד דף חלק ומבקשים ממנו ליצור מודל או דגם ראשוני למשחק. כיצד המשחק יראה? ממה יהיה עשוי? למי מיועד ועוד. אילו חומרים צריך? בקשו שיצייר את המשחק. 
יש לחשוף אותו לכמה שיותר צורות משחקים ובאמצעות החשיפה יוכל להחליט איך המשחק יראה.


השלב הרביעי והחמישי - יצירת המשחק עצמו וכתיבת חוקים - 

יש ילדים שיעדיפו להתחיל בכתיבת חוקים ויש שיעדיפו להתחיל ביצירת המשחק עצמו. תנו להם להחליט לבד.

כתיבת החוקים מתבצעת תוך חשיפתם לדפי חוקים של שלל משחקים. על הילדים להקפיד על כתיבת:
שם במשחק, כמות משתתפים, גילאי המשתתפים, חוקי המשחק ומהלך המשחק. 
מי שיבחר במשחק פנטזיה דמוי מבוכים ודרקונים יכתוב גם רקע ועוד.

תהנו!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה